Проєкт було створено у межах V Літературно-перекладацького фестивалю TRANSLATORIUM, що відбувався у жовтні 2021 року. Його ідея виникла з бажання перенести літературний твір у площину академічної музики та здійснити інтерсеміотичний переклад твору мистецтва, аби виявити нові значення, зробити нові акценти, поглянути на твір у новий спосіб за допомогою іншого медіума. 

Роман «Амадока» Софії Андрухович, опублікований Видавництвом Старого Лева у 2020 році, одразу привернув до себе увагу через свою форму та зміст. Сюжет охоплює три болісні періоди української історії, показані через дрібне плетиво людських доль на тлі гіпотези про існування Амадоцького озера, майстерно загорнутої в метафору пам’яті та її втрати. 

Київ сьогодення, Бучач часів Другої світової війни, Київ під час сталінських репресій: працівниця архіву Романа намагається повернути пам’ять бійцю АТО Богдану, оповідаючи історії з життя його сім’ї; медсестра Уляна рятує Пінхаса від переслідувань євреїв, шукає для нього безпечний і нікому не відомий сховок; дружина Миколи Зерова Софія закохується в друга сім’ї Віктора Петрова у період заслань української інтелігенції. Найбільше озеро Європи Амадока, зафіксоване на середньовічних картах, зникає безслідно. Втрата історій людей і явищ, втрата знання і пам’яті — процес закономірний чи випадковий? Цей густий і багатошаровий текст, що говорить про реальність художньою мовою, залишає дуже потужне та невимовне враження, оскільки торкається дуже складних чуттєвих тем, які неможливо описати словами. І коли слів замало, настає час для більш абстрактних форм спілкування, таких як музика. 

У проєкті взяли участь три українські композитори Борис Логінов, Максим Коломієць та  Альберт Саприкін. Кожен працював окремо над одним з трьох історичних періодів, описаних в романі, та, зважаючи на єдність тексту,  спільно з іншими, задля створення цілісного музичного наративу.

До концерту увійшли три неподільні частини: 

«Софія» у виконанні Ореста Смовжа (скрипка), композитор Альберт Саприкін. Фрагмент твору можна послухати тут:  

«Уляна» у виконанні Олени Антонік (фортепіано), Ореста Смовжа (скрипка), Ельзи Жеребчук (голос), Марії Хилько (орган), композитор Борис Логінов. Фрагмент твору можна послухати тут:

«Романа» у виконанні Марії Хилько (орган), Олени Антонік (фортепіано), Назара Стеця (контрабас), Юрія Неміровського (кларнет), Ореста Смовжа (скрипка), Ельзи Жеребчук (голос), композитор Максим Коломієць. Фрагмент твору можна послухати тут: 

Прем’єра концерту відбулася в Хмельницькій обласній філармонії за підтримки Європейського  Союзу, Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety», Видавництва Старого Лева.

Інформаційні партнери проєкту Суспільне Поділля.

Інтерв’ю з композиторами про проєкт читайте на The Claquers. 

Повний запис концерту можна переглянути на каналі Суспільне Поділля